Przejdź do treści
Naprawa i modyfikacja kolumn wrocław

Poczuć i usłyszeć dźwięk...

Ostatnim ogniwem w systemie audio są kolumny głośnikowe, które zamieniają sygnał elektryczny w słyszaną przez nas falę dźwiękową. W sposób bezpośredni przyczyniają się zatem do tego, że słyszymy muzykę i wpływają również na to, jak ją słyszymy. Istnieje wiele koncepcji tworzenia kolumn głośnikowych i każda z nich ma swoje wady i zalety. Na jednym biegunie umieścić można, proste z pozoru, kolumny oparte o jeden przetwornik szerokopasmowy, a na drugim - kolumny wielodrożne zbudowane z trzech (lub więcej) głośników, gdzie każdy odpowiada za konkretny wycinek pasma akustycznego. Kolejną kwestią jest wybór rodzaju obudowy - zamknięta czy z otworem stratnym bass reflex? A może coś bardziej złożonego, jak horn lub linia transmisyjna? Jeżeli mamy sporo miejsca na kolumny, to może wybrać minimalistyczne odgrody z 15-calowym głośnikiem basowym?

Następne pytanie: projektować kolumny według własnego pomysłu, wybrać coś ze sklepowej półki czy też może poszukać jakiś używanych kolumn sprzed lat? Naprawa i modyfikacja kolumn to świetny pomysł na stylowy i dobrze grający zestaw.  Wybór jest ogromny, a podjęcie decyzji podyktowane jest wieloma względami. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie uznamy za najlepsze i jakie wybierzemy kolumny, jedno pozostaje niezmienne - to zwrotnica jest zawsze sercem każdej kolumny. Dysponując nawet najlepszym gramofonem, wzmacniaczem czy innymi elementami, które poprzedzają kolumny w torze audio, a nie posiadając dobrych kolumn głośnikowych (z poprawnie zaprojektowanymi zwrotnicami), nie będziemy w stanie usłyszeć tego, co może nam zaoferować posiadany sprzęt. Właśnie dlatego warto poświęcić więcej uwagi temu ostatniemu elementowi zestawu audio i dopracować kilka szczegółów, istotnych dla jakości dźwięku.

Modyfikacja czy budowa od zera?

Gdy projektujemy i tworzymy kolumny głośnikowe od podstaw, mamy całkowitą swobodę w doborze wszystkich elementów, które się na nie składają, takich jak na przykład przetworniki, rodzaje filtrów w zwrotnicy, czy też rodzaje obudowy w jakiej to wszystko zamkniemy. To pozwala nam stworzyć kolumny, które w pełni odpowiadają konkretnym oczekiwaniom i preferencjom. Gdy kupujemy kolumny, nasze możliwości w tej materii są ograniczone do wyboru gotowej konstrukcji. Jednak zwykle i tutaj mamy szansę wprowadzenia poprawek i dopracowania szczegółów tak, by efekt końcowy odpowiadał naszym upodobaniom. Owe szczegóły, które wpływają na to, jaki dźwięk popłynie z naszych kolumn, naprawdę potrafią zaskoczyć.  Po określeniu tego, czego nam brakuje w kolumnach, możemy przejść do doboru i wymiany elementów w zwrotnicy. Kondensatory, cewki i rezystory, które wchodzą w skład typowej zwrotnicy, mogą w znaczący sposób ograniczać lub "otwierać" dźwięk naszego zestawu. Gotową zwrotnicę łączymy przewodami (srebrnymi, srebrzonymi, miedzianymi, cienkimi lub grubymi - wszystko zależy od planowanego efekty finalnego) z głośnikami i cieszymy się kolumnami "skrojonymi"  na miarę naszych potrzeb i oczekiwań.

W Audio Autonomy wszystkie kroki podczas projektowania i modyfikowania kolumn głośnikowych dobieramy tak, by stworzyć kolumny, jak najwierniej oddające charakter brzmienia głosów i instrumentów. Każdy krok wykonujemy po to, by wyraźniej poczuć i usłyszeć dźwięk, tak by móc...

... dotknąć muzykę