Przejdź do treści
systemdek 2x2

Systemdek 2x2 + Hana EL

Ostatnio trafił do nas bardzo ciekawy i dosyć rzadko spotykany gramofon - Systemdek 2x2. To klasyczny, wywodzący się ze Szkocji, przedstawiciel gramofonów o miękkim zawieszeniu. 

Systemdek to marka stworzona przez Petera Dunlopa w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jednym z najbardziej popularnych gramofonów tej firmy był model IIX, którego rozwinięciem jest przedstawiany tutaj Systemdek 2x2. Były to gramofony z "pływającym" subchassis, które było zawieszone na sprężynach. Ramię wraz z talerzem było więc odizolowane od pozostałych części gramofonu i jego otoczenia. Ciekawostką jest to, że gramofon ten jest produkowany do dziś (w delikatnie zmienionej formie) przez firmę Audio Note. Model TT-1 Deluxe jest odświeżoną wersją Systemdeka 2x2, a model TT-2 Deluxe jest wersją z dwoma silnikami napędzającymi talerz. Marka Systemdek została natomiast wskrzeszona do życie (w 2009 roku) przez dwóch synów Petera Dunlopa - Dereka i Ramsey'a. Panowie ci mają w swojej ofercie dwa modele gramofonów, które bazują na patentach ich ojca i są rozwinięciem jego pomysłów.

 

systemdek 2x2

Na powyższym zdjęciu widzimy ramię Rega RB-250, które było zamontowane w naszym egzemplarzu Systemdeka. Jak widzimy, jest znajduje się ono na płytce, która "pływa" w plincie gramofonu. Rega RB-250 została wcześniej przerobiona i wypolerowane przez Origine Live. Minęło jednak sporo czasu,  więc przyda się tu odświeżenie polerki. Efekt "przed i po" możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Trzeba przyznać, że akrylowy talerz świetnie się komponuje z resztą urządzenia. Generalnie widać, że twórca gramofonu zwracał uwagę na detale i na to jak się prezentuje jego produkt. Wykończenie jest tu na najwyższym poziomie. Jeżeli szukacie gramofonu, który będzie nie tylko dobrze brzmiał, ale do tego będzie ozdobą Waszego salonu, to weźcie pod uwagę ten model (choć znaleźć go na rynku wtórnym wcale nie jest tak łatwo).

systemdek 2x2
systemdek 2x2
systemdek 2x2

W gramofonie tym, poza standardowymi czynnościami takimi jak wymiana starych smarów, regulacja łożysk ramienia, zajęliśmy się też wymianą wtyków RCA oraz montażem nowej wkładki. Wcześniejsza Rega Exact została zastąpiona japońską wkładką MC - Hana EL. Jest to model niższy o oczko od wkładki Hana SL, której recenzję możecie znaleźć na naszym blogu. Szkoła brzmienia Hany jest tu w zasadzie taka sama i wkładka ta gra bardzo neutralnie i naturalnie. Jest to zdecydowany krok do przodu względem wcześniejszego Exacta.

systemdek 2x2
systemdek 2x2

Kolejną rzeczą, którą zrobiliśmy w tym gramofonie, była wymiana dolnej osłony (dna plinty). Oryginalną cienką płytę pilśniową zastąpiliśmy delikatnie grubszą płytą MDF. Ma to zapewnić wyższą sztywność konstrukcji. Zresztą jest to modyfikacja w pełni odwracalna, więc jeżeli ktoś będzie wolał wrócić do oryginału, to nie będzie z tym żadnego problemu. Poniżej możecie zobaczyć różnicę między starą osłoną i nową, już zamontowaną w gramofonie.

systemdek 2x2
systemdek 2x2

Na koniec Systemdek 2x2 dostał zupełnie nową pokrywę. Oryginalna była trochę za niska i nie domykała się do końca (ze względu na wysokie położenie przeciwwagi ramienia gramofonowego). Nowa pokrywa jest wyższa o kilka milimetrów, co sprawia, że proporcje wymiarów praktycznie nie uległy zmianie i zmiana wysokości wizualnie jest trudna do wychwycenia. Jednocześnie nową pokrywę można już w pełni bezpiecznie zamykać. Całość prezentuje się chyba całkiem dobrze. Po więcej zdjęć naszych gramofonowych realizacji zapraszamy tutaj.

systemdek 2x2
systemdek 2x2