Przejdź do treści
wymiana kabli gramofonowych MELODIKA REGA R200

Wymiana kabli gramofonowych - ramię Rega R200

Ramię Rega R200 pochodzi z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych i zostało zaprojektowane i wykonane przez inżynierów firmy Rega w Japonii. W tym konkretnym egzemplarzu, pomimo około czterdziestu lat na karku, przewody w ramieniu zachowały się w dosyć dobrej kondycji. Dlatego pewnie gdyby nie urwanie jednego z przewodów, przy próbie demontażu ramienia, nie trafiłoby ono do nas na wymianę okablowania.

Ramię nie należy ani do ciężkich, ani do lekkich - masa efektywna wg. katalogu to 16g. Było to podstawowe ramię w ofercie firmy, oryginalnie montowane w gramofonach Planar 2 oraz  Planar 3 w latach 1977-1983. Poniżej kilka zdjęć.

REGA R200 wymiana kabli gramofonowych
wymiana kabli gramofonowych REGA R200

Rega poza urwanym przewodem, miała też niesprawną windę, która wymagała wyczyszczenia i nasmarowania. Ramie to musiało być długo nieużywane, bo winda opuszczała się tylko pod dosyć mocnym naciskiem dłonią. Stosunkowo częstą awarią w tych ramionach jest zerwanie paska regulującego siłę działania mechanizmu antyskatingu, w tym egzemplarzu na szczęście nie było z tym problemu.

wymiana kabli gramofonowych REGA R200 RAMIĘ GRAMOFONOWE
wymiana kabli gramofonowych REGA R200 REKABLING

Powodem zerwanego przewodu było dosyć osobliwe rozwiązanie montażu przewodów zewnętrznych w ramieniu. Kable z ramienia gramofonowego łączą się z interkonektami za pomocą kolanka, które podczas demontażu łatwo obrócić wokół własnej osi i jednocześnie naciągnąć i przerwać w środku przewody. Trzeba przyznać, że nie jest to najlepszy pomysł japońskich inżynierów. Z tego powodu montaż i demontaż ramienia wymaga sporej ostrożności i precyzji. Korzystając z okazji wymieniliśmy stare interkonekty na nowe, zbudowane na bazie wtyków Amphenola oraz przewodu Melodika MDC1110 (ma wystarczająco niską pojemność, przyzwoitej jakości miedź OFC oraz mieści się w zakładanym budżecie).

wymiana kabli gramofonowych REGA R200
wymiana kabli gramofonowych REGA R200 INTERKONEKTY MELODIKA PHONO
wymiana kabli gramofonowych REGA R200 WTYKI RCA AMPHENOL

Trochę czasu zajęło odpowiednie złożenie nieszczęsnego kolanka z całością, ale finalnie udało się wszystko dobrze spasować. Ramię gramofonowe po naprawie, wyczyszczeniu i nasmarowaniu ramię może wrócić na swoje miejsce do gramofonu Rega Planar 3.

wymiana kabli gramofonowych MELODIKA REGA R200
wymiana kabli gramofonowych MELODIKA REGA R200 AMPHENOL RCA
wymiana kabli gramofonowych MELODIKA REGA R200 RCA AMPHENOL
PICKERING XSV 4000 REGA R200 WKŁADKA IGŁA wymiana kabli gramofonowych

Ciekawostką jest dosyć "egzotyczna" amerykańska wkładka, która była zamontowana w tym ramieniu, czyli znajdująca się na powyższym zdjęciu Pickering XSV/4000. Według danych katalogowych igła do tej wkładki miała być stworzona z myślą o odtwarzaniu nagrań w systemie kwadrofonicznym. Winyle z muzyką zapisaną w tym formacie, wydawał między innymi amerykański RCA. Wkładki można oczywiście używać do odwtarzania nagrań zapisanych w standardzie stereo. Podobno spisuje się w tym dosyć dobrze. Nam niestety nie udało się jej odsłuchać, ponieważ oryginalna igła była uszkodzona, a kupiony w Polsce zamiennik okazał się jednak nie być odpowiednim zamiennikiem i, pomimo zapewnień sprzedawcy, nie pasował do Pickeringa. Alternatywą może być zakup oryginalnej igły, jednak jest to już większy koszt (ok. 300$). Wydaje nam się jednak, że warto zainwestować w oryginalną igłę NOS i mieć taką ciekawą wkładkę w swoje kolekcji.

pickering XSV4000 audio autonomy