Renowacja gramofonu Adam - odświeżamy polskiego klasyka
Bardzo często trafiają do naszego serwisu gramofony polskiej produkcji. Łódzka Fonica ma w swoim portfolio kilkadziesiąt różnych modeli gramofonów, ale tylko jeden z napędem bezpośrednim. Mowa oczywiście o Adamie.
Gramofon ten był sprzedawany w kilku wariantach, ale tak naprawdę różniły się one tylko detalami (np. inaczej umiejscowionym włącznikiem sieciowym i inną osłoną neonówki). Razem z Danielem były to dwa najwyższe modele Fonici. Już sama instrukcja głosi, że:
"Gramofony stereofoniczne ADAM typu GS420 i GS421 są urządzeniami klasy Hi-Fi, przeznaczonymi do odtwarzania nagrań z płyt monofonicznych i stereofonicznych o prędkościach 33 1/3 i 45 obr/min."
Więcej o historii polskich gramofonów możecie poczytać między innymi na stronie High Fidelity i Psychosonda.pl. Przejdźmy jednak do naszego konkretnego egzemplarza. Na powyższych zdjęciach widzicie w jakim stanie trafił do nas pacjent. Gramofon "z grubsza" działał, ale wymagał dopracowania automatyki i serwisu ramienia. Do tego doszła renowacja plinty, która została pokryta nowym fornirem i wykończona woskiem. Dzięki temu gramofon zyskał nowe życie. Teraz śmiało może być ozdobą salonu. Poniżej kilka zdjęć z fornirowania 🙂
Oryginalna pokrywa zachowała się w całości i bez pęknięć. Miała natomiast kilka grubszych i dużo mniejszych rys, które zostały spolerowane. Na samym środku brakowało znaczka z logotypem Unitry, ale to akurat był najmniejszy problem. Efekt polerowania pokrywy gramofonu możecie zobaczyć poniżej.
W renowacji Adama najbardziej czasochłonnym elementem jest całkowite rozebranie i późniejsze ponowne złożenie konstrukcji. W zasadzie oznacza to złożenie gramofonu od nowa. Jednak jeżeli chcemy cieszyć się wieloletnią i bezawaryjną pracą gramofonu, to nie ma tutaj innego wyjścia. Jeśli zależy nam na naszym Adasiu, to warto pójść tą drogą i zająć się gramofonem raz a porządnie.
Odnawiany egzemplarz został wyposażony w nowe przewody sygnałowe. Fabryczne kabelki nie są najlepszej jakości, więc jeżeli zależy nam na dźwięku, to stare przewody muszą niestety powędrować do kosza. Do tego estetycznie wykonane okablowania jest swego rodzaju gramofonową biżuterią. W związku z tym nie mogło tu więc zabraknąć przewodów z logo Audio Autonomy 🙂
Poniżej finalny efekt naszych prac zaprezentowany w postaci małej sesji zdjęciowej. Mamy nadzieję, że odnowiony przez nas gramofon będzie długo służył swojemu właścicielowi (którego zresztą serdecznie pozdrawiamy!) i zapewni dużo przyjemności przy słuchaniu ulubionych płyt. Nam przed oddaniem zapewnił 😉
Jesteś zainteresowana/y renowacją swojego gramofonu? Jeżeli tak, to koniecznie napisz lub zadzwoń. W zakładce "Kontakt" znajdziesz wszystkie niezbędne namiary 😉 Zapraszamy też do regularnego zaglądania na naszego bloga, na którym od czasu do czasu pokazujemy efekty naszej pracy oraz ciekawostki na temat sprzętu audio i muzyki.