Przedwzmacniacz gramofonowy VSPS
VSPS czyli Very Simple Phono Stage, to chyba najbardziej popularny układ przedwzmacniacza gramofonowego. Opracowany przez Richarda Murdey'a schemat, stał się bazą dla wielu przedwzmacniaczy tworzonych zarówno hobbystycznie przez pasjonatów winyli, jak i komercyjnie przez różnych producentów audio.
Schemat opracowany przez Murdey'a oparty jest o przedwzmacniacz operacyjny, który objęty jest ujemną pętlą sprzężenia zwrotnego. W miejscu tym znajdują się elementy odpowiedzialne za korekcję sygnału według krzywej RIAA. Jak widać poniżej, schemat nie jest mocno skomplikowany i rozbudowany. Przedwzmacniacz Pana Murdey'a nie mógł już być prostszy, a to szczególnie w takich układach ogromne znaczenie ma odpowiedni dobór elementów składowych i ich jakość.

Stworzony przez nas przedwzmacniacz gramofonowy VSPS oparty został o układ OPA627, który zapewnia przyjemne, delikatnie ocieplone brzmienie. Z całą pewnością nie tworzy on krzykliwego i suchego dźwięku, a równocześnie zapewnia dokładny i szczegółowy wgląd w nagranie zawarte na płycie winylowej. Poniżej widzimy pozostałe elementy składowe przedwzmacniacza, jeszcze przed ich złożeniem. Są to między innymi kondensatory Jantzen Superior Z-Cap, których cechą charakterystyczną jest dosyć jasne i detaliczne brzmienie. Dla równowagi, w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego zastosowaliśmy między innymi kondensatory PIO (czyli Paper In Oil) K40Y-9. Połączenie czerwonych Jantzenów z małymi kondensatorami olejowymi daje piękną i barwną średnicę z jednoczesną detalicznością i precyzją dźwięku.


Zasilanie przedwzmacniacza gramofonowego w dużym stopniu decyduje o końcowej jakości dźwięku jaki otrzymujemy. Dlatego też zbudowaliśmy zasilacz oparty o sprawdzone rozwiązania, ale posiadający rozbudowaną filtrację oraz stabilizację napięcia, które "daje życie" układowi OPA627. Fundamentem takiego zasilania jest transformator, który dobrany został z ogromnym zapasem mocy (mógłby zapewnić odpowiednią ilość prądu dla kilkunastu takich urządzeń). Poniżej zdjęcia sekcji zasilania, która została już umieszczona w docelowej obudowie. Całość została połączona metodą przestrzenną point to point.



A oto bezpośrednie porównanie do popularnego Pro-Jecta Phono Box MM, którego miejsce zajął nasz przedwzmacniacz. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu jak również do odwiedzenia zakładki dotyczącej napraw i modyfikacji gramofonów.
