Przejdź do treści
stolik audio

Nasz stolik audio

Dawno nic tu nie pisaliśmy, ale to nie dlatego, że nic się u nas nie dzieje. Powód był wręcz odwrotny - przeprowadzka i remont naszego nowego warsztatu pochłonęły nas na dłużej. Mamy na tym polu jeszcze sporo planów do zrealizowania, ale z grubsza już się urządziliśmy. Przed nami jeszcze między innymi dalsze prace nad akustyką pomieszczenia. Pierwsze kroki mamy już postawione  - dwa spore absorbery za kolumnami. Nie mogliśmy jednak dłużej trzymać naszego sprzętu audio na podłodze. Tak powstała myśl stworzenia adekwatnego stolika audio 🙂 

Nasz pomysł na stolik nie był niczym odkrywczym. Jest to patent, które jest wykorzystywane przez wiele osób na całym świecie. Wygląda to bardzo prosto - 3 blaty, które są połączone ze sobą grubymi prętami gwintowanymi. W ten sposób możemy dowolnie ustawić wysokość poszczególnych blatów (dopasować do posiadanego obecnie sprzętu audio). Ma to też dodatkowy atut - w łatwy sposób możemy wypoziomować każdy z blatów (co jest niezwykle istotne szczególnie w przypadku gramofonów). 

stolik audio

Każdy z blatów wykonany jest z dwóch płyt MDF, które zostały ze sobą sklejone. W ten sposób powstały "dechy" o grubości 3 cm. Zdecydowaliśmy się zrobić dosyć duży stolik, który pomieści dużo sprzętu (nigdy nie wiadomo ile się go u nas pojawi). Szerokość stolika to 105 cm, głębokość to 50 cm, a wysokość 70 cm. Do oklejenia blatów wybraliśmy fornir z wzorem "palisander indyjski".  Świetnie się on tutaj sprawdził. Jest to fornir bardzo łatwy w obróbce - nie pęka, nie kruszy się, a ewentualne ubytki można łatwo uzupełnić i zamaskować. 

stolik audio
stolik audio

Powyżej możecie zobaczyć zdjęcia ofornirowanych blatów, które zostały już wyszlifowane i przygotowane do woskowania. Tym razem zdecydowaliśmy się użyć innego wosku niż zazwyczaj i okazało się to być świetnym posunięciem. W ruch poszedł wosk w paście (zwykle używaliśmy wosku płynnego), który pięknie wpił się w drewno i podkreślił urodę naszego palisandra. Po delikatnym wypolerowaniu wygląda to bardzo dobrze - widać cały czas, że jest to naturalne drewno, a nie sztuczna okleina, ale nie widać żadnych niedoskonałości forniru. Po wyschnięciu wosku przyszedł czas na składanie i skręcanie stolika. Efekt widać poniżej 😉 

stolik audio
stolik audio

Poniżej zbliżenie do powierzchni stolika. Zdjęcie co prawda nie oddaje tego jak to wygląda na żywo, ale pokazuje mniej więcej jak prezentuje się powierzchnia blatów stolika audio. Naszym skromnym zdaniem dobrze się to komponuje z "surowymi", czarnymi prętami gwintowanymi (dla zainteresowanych - są to pręty M20, więc o średnicy 20 mm).

stolik audio

Po ustawieniu w odpowiednim miejscu i po wypoziomowaniu całego stolika można się zabrać za ustawienie wzmacniacza, gramofonu i reszty niezbędnych sprzętów 😉 Na zdjęciu poniżej widać, że śruby za zaślepione nakładkami, które zakrywają nakrętki. Na dole stolika wygląda to tak samo i nakładki te robią za nóżki naszego stolika audio.

stolik audio

Jak widać miejsca jest pod dostatkiem. Zmieszczą się nawet spore sprzęty lampowe, które potrzebują sporo przestrzeni nad sobą. Nic się nie będzie tutaj dusić i nadmiernie grzać. Na dole zmieścił się nawet nasz lampowy odtwarzacz Denon DCD-1450AR.

stolik audio
stolik audio

I jak się Wam podoba nasz stolik audio? Chcielibyście taki zobaczyć u siebie? Jeżeli tak, to piszcie. Chętnie pomożemy i podpowiemy jak dokładnie go zrobić. Możemy też taki stolik zrobić specjalnie dla Was! Możemy go wykonać w dowolnej konfiguracji. Sami możecie ustalić jakie interesują Was wymiary i ilość blatów. Jeżeli chodzi o fornir, którym pokryjemy blaty, to macie tu pełną dowolność - możemy zrobić coś co będzie unikatowe i dopasowane do Waszych oczekiwań.

stolik audio audio autonomy
stolik audio audio autonomy