Przejdź do treści
dual 1019 ramię 12"

Dual 1019: ramię 12"

Po krótkiej przerwie wracamy do naszego Duala 1019 i zajmujemy się jego nowym 12" ramieniem. Wykonaliśmy je bazując na łożyskowaniu z gramofonu Aurex. Od podstaw wykonaliśmy natomiast rurkę, headshell i cały układ do regulacji warunków pracy wkładki.

Budując ten gramofon wiedzieliśmy, że chcemy połączyć kompaktowe rozmiary plinty z ramieniem o długości 12". Wiązało się to z koniecznością "wyciągnięcia" łożyskowania ramienia poza obrys samej plinty. Odległość osi talerza od osi, wokół której pracuje ramię, jest ściśle powiązana z długością efektywną ramienia. Im dłuższe ramię, tym większa musi to być odległość.

 

geometria ramienia gramofonowego

Po określeniu dokładnej długości efektywnej ramienia mogliśmy wyznaczyć precyzyjnie położenie osi pionowej łożyskowania ramienia. Musiała ona wypaść gdzieś na linii czerwonego okręgu z powyższego zdjęcia. Zdecydowaliśmy się, że ramie wyląduje klasycznie w prawym górnym rogu plinty. Następnie musieliśmy rozwiązać jakoś kwestię jego montażu na obudowie gramofonu. Zależało nam przede wszystkim na osiągnięciu możliwości regulacji położenia łożyskowania we wszystkich trzech osiach X/Y/Z. Udało się nam to osiągnąć w dosyć prosty i elegancki sposób. 

Korpus ramienia został zamontowany w wysięgniku z wydłużonym otworem umożliwiającym przesuwanie całej konstrukcji. Sam wysięgnik został połączony jedną śrubą imbusową z aluminiową "kostką" nałożoną na plintę. Dzięki temu można było dowolnie ustalić położenie osi pionowej ramienia względem osi X i Y. Wysięgnik umożliwia też oczywiście regulację położenia ramienia w osi Z. Dzięki temu mamy możliwość regulacji VTA. Poniżej możemy zobaczyć wszystkie elementy przed montażem.

Poniżej mamy zdjęcie aluminiowej nakładki na plintę. To na niej zamontowany jest wysięgnik z ramieniem, który może się obracać wokół śruby imbusowej (na górze zdjęcia).

Dual 1019 plinta
Dual 1019 plinta
Dual 1019 plinta

Następnym krokiem było wykonanie rurki ramienia i zamontowanie headshella. Elementy te są połączone ze sobą w sposób umożliwiający regulację azymutu wkładki gramofonowej. Konstrukcja samego headshella zapewnia możliwość regulacji kąta prowadzenia wkładki i przesięgu. Na poniższym zdjęciu widzimy ramię z headshellem jeszcze przed skróceniem rurki do finalnej długości. W planach mamy również testy z wytłumieniem rurki i z wykonaniem jej z innych materiałów. To jednak temat na zupełnie osobny wpis.

Dual 1019 ramię 12"

Tak przygotowane ramię wyposażyliśmy w przewody firmy Cardas. Są one wyprowadzone z ramienia i połączone z bardzo fajnymi gniazdami RCA CMC Audio. Na sam początek na ramieniu zawiesiliśmy wkładkę Sony XL-MC2 (drugie zdjęcie poniżej). Ramię to jednak zostało zaprojektowane z myślą o zupełnie innych wkładkach - MC z zawieszeniem o niskiej podatności. Wysoka masa efektywna naszego 12" ramienia ma na celu jak najlepsze zgranie się z takimi zawodnikami jak np. Denon DL-103. 

Dual 1019 ramię 12"
Dual 1019 ramię 12"

Poniżej zdjęcie ramienia z zamontowanym już Denonem DL-103. Wkładka ta została poddana lekkiej modyfikacji. Oryginalna igła o szlifie sferycznym została zastąpiona igłą eliptyczną. Tak przerobiona sto-trójka zachowała swój charakter brzmienia (gęste i nastawione na średnicę), ale odwdzięczyła się lepszym oddaniem detali i szczegółów zapisanych w winylowych ścieżkach. Można powiedzieć, że udało się nam zjeść ciastko i mieć ciastko.

Dual 1019 plinta

Przed nami jeszcze sporo zabawy z dobieraniem materiału rurki, z jej wytłumianiem i dopracowywaniem headshella. Jednak już teraz możemy słuchać z przyjemnością naszego poczciwego Duala 1019. Ramie 12" też robi swoje. Całość daje dużo frajdy ze słuchania muzyki. Teraz możemy już powiedzieć, że zdecydowanie warto było poświecić na ten projekt tyle czasu i wysiłku. Udało się nam złożyć naprawdę przyzwoity gramofon. A wszystko zaczęło się od takiego zdewastowanego drapaka. Poniżej zdjęcie przed i po zabiegu odmładzającym.

naprawa gramofonu dual 1019 wrocław
Dual 1019 ramię 12"