Przejdź do treści
naprawa gramofonu dual 1019

Dual 1019: początki

W kilku najbliższych wpisach przedstawiona zostanie naprawa gramofonu Dual 1019. Jest to jeden z bardziej znanych modeli gramofonów idlerowych pochodzący od producenta zza naszej zachodniej granicy. Prezentowany poniżej egzemplarz trafił do nas niedawno w opłakanym stanie, co widać na poniższych zdjęciach.

Brak przeciwwagi i wkładki, skrzywione w kilku miejscach ramię gramofonowe, które jest już nie do naprawienia. Do tego połamana, pokruszona i nadpalona plinta, która nadaje się tylko na śmietnik. Poprzedni właściciel gramofonu ewidentnie nie traktował go najlepiej. Mimo wszystko cały mechanizm gramofonu działa znakomicie. Ramie rusza nad płytę winylową bez zawahania, a masywny talerz szybko się rozkręca i obraca się bez oporu. Silnik gramofonu napędza kółko idlerowe tak, jak powinien - zdecydowanie i bezgłośnie.

naprawa gramofonu dual 1019 wrocław
naprawa gramofonu dual 1019 wrocław

Budowę Duala 1019 często porównuje się do budowy czołgu - jest to sprzęt dosyć toporny i masywny, ale jednocześnie niemalże niezniszczalny (jak widać na powyższych zdjęciach, trzeba się mocno postarać żeby go uszkodzić). Pomimo swojego kiepskiego stanu wizualnego, gramofon działa i jak najbardziej nadaje się na materiał do dalszych modyfikacji. Nasz plan prac przewiduje między innymi zmianę plinty (inny materiał, kształt, rozmiar i masa), pozbawienie gramofonu pełnej automatyki i wymianę ramienia gramofonowego na zupełnie inne, obsługiwane manualnie.

naprawa gramofonu Wrocław

Ogromną zaletą tego gramofonu jest nieśmiertelny silnik, który po około 50 latach od powstania wymaga jedynie rozebrania, przeczyszczenia i nasmarowania.  Dosyć masywny i ciężki talerz może obrać się z czterema prędkościami: 16, 33, 45 i 78 RPM. Do wyboru prędkości odtwarzania płyty winylowej służy umieszczony w lewym dolnym rogu gramofonu mechanizm (widoczny na zdjęciu powyżej). Nie zmienia on prędkości obrotów samego silnika, a reguluje położenie kółka idlerowego względem osi silnika (która ma różne średnice na swojej wysokości). Od wyboru punktu przyłożenia kółka idlerowego, zależy prędkość obrotowa talerza.Jest to typowe rozwiązanie Duala, które stosowane było też w innych ich idlerach.

Sporo osób wybiera ten gramofon do odtwarzania starych płyt mono wydawanych wtedy standardowo na prędkość 78 obrotów na minutę. We współczesnych gramofonach ta prędkość praktycznie nie występuje. Zalet Duala 1019 jest więcej, ale pozostawmy je na późniejsze wpisy. W niedługim czasie postaramy się relacjonować na bieżąco nasze prace nad tym gramofonem. Zapraszamy również do poczytania o naszym podejściu do modyfikowania gramofonów i innych urządzeń audio.