Przejdź do treści
dual 1019 plinta gramofonu

Dual 1019: plinta

W kolejnym wpisie pokażemy Wam jak powstawała plinta do naszego gramofonu Dual 1019. Zdecydowaliśmy się na wykonanie bryły o szerokości i głębokości niewiele większych od samego chassis Duala. Celem było osiągniecie "zgrabnego" gramofonu, który nie będzie zajmował dużo miejsca.

Plinta została wykonana z kilku warstw sklejki sosnowej, która została ze sobą połączona na tzw. "kanapkę". Całość została pokryta płytami HDF. Chodziło nam o to żeby zastosować kilka różnych materiałów o charakterystycznych dla siebie właściwościach. Sklejka sosnowa powstaje z połączenia nieparzystej liczby cienkich fornirów (każdy o grubości ok 1,5 mm). Są one łączone na przekładkę - każda kolejna warstwa jest obracana o 90 stopni względem warstwy poprzedniej.  Dzięki temu otrzymujemy materiał wykonany z drewna, a pozbawiony częściowo jego wad. Więcej o tym jak powstaje sklejka możecie przeczytać tutaj.

 

Dual 1019 plinta
Dual 1019 plinta

Na powyższych zdjęciach możecie zobaczyć połączone sklejki z wywierconymi wieloma małymi otworami. W tak powstałych zbiornikach będziemy umieszczać pył żeliwny wymieszany z klejem do drewna. Celem takiego działania jest dociążenie całej konstrukcji i wprowadzenie kolejnego materiału o odmiennych właściwościach fizycznych (gęstość, plastyczność, twardość). To jeden ze sposobów na walkę z różnymi szkodliwymi rezonansami.

Pył żeliwny; źródło: https://www.multicel.com.br/novosite/ferro-em-po-carbonil/14/126/453

Tak przygotowaną plintę pokrywamy warstwą płyt HDF. Wszystko dokładnie szlifujemy, wyrównujemy krawędzie i przygotowujemy do fornirowania. Wybraliśmy jeden z naszych ulubionych wzorów, czyli heban makassar. Jest to materiał pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej. Cechuje się on bardzo wysoką twardością i gęstością oraz niepowtarzalnym wyglądem.

heban makasar fornir
makasar fornir

Po fornirowaniu przychodzi czas na wykończenie powierzchni plinty. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie wosku olejnego o wysokiej twardości. Nic tak pięknie nie podkreśla naturalności drewna jak wosk. Lakier daje co prawda intensywniejszy połysk, ale jednocześnie zalewa wszystkie naturalne niedoskonałości drewna. Sprawia to, że w przypadku lakieru, na pierwszy rzut oka, ciężko jest stwierdzić czy mamy do czynienia z naturalnym drewnem czy też z wysokiej jakości sztuczną okleiną. My zdecydowaliśmy się postawić na naturalność drewna, a efekt można zobaczyć poniżej.

Dual 1019 plinta

Po wyschnięciu wosku możemy podejść do pierwszych konkretnych przymiarek. Po zamontowaniu chassis do obudowy całość zaczyna znów przypominać gramofon. Nie mamy tu już sprężyn (chassis i plinta będą połączone na sztywno), które były w oryginale. Dlatego też montaż przebiega teraz trochę inaczej niż w instrukcji.

Dual 1019 plinta

Póki co jesteśmy zadowoleni z efektu. Zobaczymy co będzie dalej 🙂 Teraz czas na zastanowienie się nad tym jak zamontujemy 12" ramię do naszego malucha. Jeżeli interesują Was pozostałe losy naszego gramofonu, to sprawdźcie je tutaj