Przejdź do treści
rega planar 3

Rega Planar 3 (Men in Black)

Przedstawiamy Wam krótką relację prac związanych z renowacją gramofonu Rega Planar 3 z ramieniem RB300. Zajęliśmy się przede wszystkim lakierowaniem plinty (oryginalna powłoka była już nadgryziona zębem czasu) oraz wymianą okablowania w ramieniu. Gramofon już zanim do nas dotarł miał wymieniony podtalerzyk na metalowy od Tango Spinner. Umożliwia on zastosowanie dwóch pasków jednocześnie, zamiast jednego.

rega planar 3

W ramieniu RB300 wymieniliśmy oczywiście stare okablowanie. Zostało ono zastąpione przewodami Cardas, które zostały pociągnięte w jednym odcinku od samej wkładki gramofonowej, aż do wtyków RCA. W ten sposób ograniczyliśmy do minimum ilość punktów lutowniczych w drodze sygnału. Do ramienia dodatkowo zamontowaliśmy tulejkę ISOVERT, która umożliwia regulację VTA. Jest to prosta przeróbka, która otwiera przed nami nowe możliwości w kwestii kalibrowania wkładek zawieszonych na ramieniu Regi. Przed jej użyciem konieczne jest rozwiercenie starego otworu na ramię, ale nie jest to dużym problem. Ważne żeby zrobić to precyzyjnie i żeby oś otworu pozostała w tym samym miejscu. Nie możemy przecież zmienić odległości między osią ramienia, a osią talerza (jest ona ściśle powiązana z długością ramienia).

rega planar 3
rega planar 3

Jak widzimy na powyższych zdjęciach - ramię zostało również doposażone w nową przeciwwagę. Padło na jedno z najbardziej popularnych rozwiązań - przeciwwagę od Michell Engineriing. Trudność wymiany tego elementu polega przede wszystkim na, problematycznym zwykle, usunięciu starej przeciwwagi. Tym razem jednak udało się nam to zrobić dosyć sprawnie. Po odebraniu plinty z lakierni mogliśmy już zająć się montażem wszystkich podzespołów. Plinta nie jest już czarno - szara i wyblakł od słońca. Jej powierzchnia została pokryta piękną czernią z połyskiem. 

rega planar 3

Nasz ponownie czarny gramofon pracuje z wkładką Denon DL-160. Jest to wysokonapięciowa wkładka MC (High Output Moving Coil). Może ona więc być podłączona do przedwzmacniacza obsługującego standardowe wkładki MM. Nie ma tutaj potrzeby podłączania gramofonu do preampa MC. 

rega planar 3
rega planar 3

Prostym i fajnym sposobem na poprawę wyglądu naszego gramofonu jest wymiana maty na talerzu. Tutaj świetnie się sprawdziła mata filcowa w pomarańczowym kolorze, który mocno kontrastuje z kolorem całego gramofonu. Taki sprzęt na 100% będzie przyciągał wzrok wszystkich gości, którzy nas odwiedzą.

kacsa rca
rega planar 3
rega planar 3