Naprawa i modyfikacja odtwarzaczy cd

Na granicy świata cyfrowego i analogowego

Rola jaką pełni odtwarzacz jest istotna, ponieważ to w nim materiał dźwiękowy jest wstępnie przetwarzany i w nim rozpoczyna swoją drogę do kolejnych części składowych systemu audio. Jeśli na początku drogi sygnału audio pojawi się uszczerbek jakości, to na dalszych etapach rozwiązanie tego problemu będzie trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Porównując odtwarzacz CD z innym źródłem – gramofonem, można szybko zauważyć znacznie większą złożoność jego budowy. Między innymi dlatego warto zadbać o kilka strategicznych punktów tego sprzętu, takich jak: przetwornik DAC, wzmacniacze operacyjne czy kondensatory i rezystory znajdujące się w torze sygnału.

Naprawa i modyfikacja odtwarzaczy cd  może mieć różny charakter w zależności od konkretnego modelu, ale zawsze warto zwrócić uwagę na kilka elementów wymienionych wcześniej. Zdarza się, że producenci oszczędzają na zasilaniu odtwarzaczy, które ma naszym zdaniem fundamentalne znaczenie dla uzyskania dobrego dźwięku. Dlatego warto zapewnić osobne zasilanie dla części analogowej i cyfrowej. To tylko jeden ze sposobów ulepszeń posiadanych odtwarzaczy. Innym, jednocześnie częstym i polecanym, jest wymiana wzmacniaczy operacyjnych lub zastąpienie ich układami lampowymi (tzw. lampizacja odtwarzacza). W przypadku wymiany OPAMP-ów warto mieć na uwadze, że nie można dowolnie przebierać w  różnych modelach i stosować ich zamiennie. Zawsze należy uwzględnić odpowiednie „wpasowanie” ich w schemacie elektrycznym odtwarzacza, co często wymusza wprowadzenie w nim dodatkowych zmian.

Naprawa i modyfikacja wzmacniacza

Znacznie trudniejszym zadaniem jest zastąpienie układów scalonych lampami elektronowymi. Jednak trud włożony w lampizację odtwarzacza wynagradzany jest dużym przeskokiem jakościowym w otrzymanym w ten sposób dźwięku. Warto też zająć się wymianą kondensatorów, których wybór uzależniony jest od naszych oczekiwań co do barwy dźwięku. Po odpowiedniej modyfikacji odtwarzacza można uzyskać brzmienie, które oferowane jest w modelach z wyższej półki cenowej.

 

Chcesz usłyszeć więcej?