Przejdź do treści
DUAL 1019 SMAROWANIE SILNIKA

Dual 1019: serwis silnika

Zabieramy się za serce naszego gramofonu, czyli za silnik napędzający talerz. Trzeba sprawdzić czy w środku nie ma śladów rdzy i czy łożyska są w dobrym stanie.

 Przed rozbiórką silnika, obracał się on dosyć cicho, ale jednak po przyłożeniu do niego ucha, słychać delikatny szum i jakieś odgłosy ocierania. Naszym celem jest pozbycie się tego dźwięku i zapewnienie optymalnych warunków dla stabilnej pracy silnika.
Żeby dostać się do łożysk, musimy rozebrać cały silnik. W tym celu odkręcamy śruby trzymające dwie połówki obudowy i zsuwamy je z silnika. Ważne jest w tym momencie zaznaczenie wzajemnej orientacji dwóch dekielków. Tak żebyśmy nie mieli później problemu z właściwym złożeniem. Metalowa obudowa "siedzi" dosyć ciasno, więc bez użycia narzędzi raczej nie uda nam się jej zdjąć. Niektórzy używają w tym celu gumowego młotka. My sięgneliśmy po szczypce uniwersalne z wydłużonymi końcówkami i delikatnie rozsuneliśmy nimi obudowę. Po rozebraniu silnik prezentuje się w natstępujący sposób:

 

DUAL 1019 MOTOR LUBRICATION

Nie wygląda to najgorzej. Na wirniku mamy tylko małe ślady rdzy, a poza tym w środku jest czysto. Za to łożyska są całkowicie pozbawione smarowania. Nic dziwnego więc, że słychać było delikatny szum podczas pracy silnika. Z lewej strony widzimy dolną pokrywę silnika, w której zamontowane jest łożysko, na którym opiera się nasz wirnik. Rozwiercamy lub wybijamy trzy nity, które trzymają obudowę łożyska i delikatnie wyciągamy wszystkie elementy składowe. Tutaj czeka na nas kolejna miła niespodzianka - poza tym, że łożysko jest suche, to jest ono w świetnym stanie. Nawet dwie podkładki, (z gąbki i z filcu) nie wydają się być zniszczone.

DUAL 1019 MOTOR LUBRICATION

Wszystko zalewamy izopropanolem i dokładnie czyścimy z pozostałości po starym oleju.
Składając łożysko warto jest obrócić "do góry nogami" podkładkę, po której obraca się oś wirnika (widoczna na samym dole powyższego zdjęcia). W podkładce jest już wytarty punkt styku z osią wirnika. Żeby zmniejszyć powierzchnię styku osi i podkładki, obracamy podkładkę "nową" stroną do góry. Voilà! Łożysko mamy zregenerowane! Dalej przychodzi kolej na wirnik, który zostaje tylko wyczyszczony ze śladów rdzy.

DUAL 1019 MOTOR LUBRICATION

Gdy wszystko mamy już wyczyszczone, zabieramy się za składanie. Nity od dolnego łożyska zastępujemy śrubkami M3 (trzeba w tym celu delikatnie rozwiercić otwory w obudowie). Skręcone łożysko zalewamy olejem silnikowym 5W30. Zalałem je jedynie nowym olejem. Silnik przed samym złożeniem wygląda tak:

DUAL 1019 MOTOR LUBRICATION

Efekt rozbiórki silnika i jego gruntownego wyczyszczenia i nasmarowania jest słyszalny gołym uchem. Silnik chodzi jak nowy - obraca się bez oporów, a z jego środka nie wydobywają się żadne dźwięki. Czyli nasz cel został osiągnięty. Ważne jest żeby na końcu pamiętać o wyczyszczeniu i odtłuszczeniu rolki napędzającej kółko idlerowe. Zależy nam przecież na tym, żeby chodzący sprawnie silnik nie ślizgał się po gumowym kółku.