Przejdź do treści
THRACE SUNDAY MORNING audio autonomy

Thrace Sunday Morning Sessions

Tracja (gr. Θρᾴκη, Thraki, łac. Thracia, bułg. Тракия, Trakija, tur. Trakya), czyli starożytna kraina będąca swego rodzaju bramą pomiędzy wschodem i zachodem, Europą i Azją. Taką bramę (otwartą na całą swoją szerokość) ma też stanowić muzyka zawarta na płycie Thrace Sunday Morning Sessions. Dalej przytoczymy tłumaczenie opisu, zaczerpniętego ze strony francuskiej wytwórni płytowej Harmonia Mundi, która to wydała tę płytę.

 

THRACE SUNDAY MORNING SESSIONS AUDIO AUTONOMY

"W III i II wieku p.n.e cywilizacja Tracji była miejscem ludzi żądnych przygód i dociekliwych, otwartych na wymianę z innymi kulturami i jako taka jest piękną metaforą zespołu, który zgromadził się wokół Jeana-Guihena Queyrasa, muzyka nie tak mocno odsuniętego od swojego "klasycznego" repertuaru, jak mogłoby się wydawać. Od porywających bębnów braci Chemirani, którzy to wychowali się w okolicy Queyras - miejscowości położonej na wzgórzach Alp Górnej Prowansji, aż po magiczną lirę Sokratisa Sinopoulosa. Te "Niedzielne Poranne Sesje" otwierają bramy do nieodkrytych światów muzycznych. Współczesne eksploracje, improwizacja i tradycyjna muzyka Morza Śródziemnego zbiegają się w jednym, silnym i zniewalającym duchu."

THRACE SUNDAY MORNING SESSIONS AUDIO AUTONOMY

Od siebie dodamy jeszcze tylko, że na płycie znajdziemy też polski akcent - Wariację Sacherowską napisaną na wiolonczelę, przez Witolda Lutosławskiego. Kompozycja ta powstała w 1975 roku i dedykowana była Paulowi Sacherowi, z okazji siedemdziesiątych urodzin tego szwajcarskiego dyrygenta. W ten sposób otrzymujemy znakomite połączenie muzyki i kultury zachodniej z tą pochodzącą z Bliskiego Wschodu. Gorąco polecamy płytę każdemu audiolubowi!

Zdjęcie przedstawiające polskiego kompozytora pochodzi ze strony internetowej Towarzystwa im. W. Lutosławskiego.